Venelaste esimene ümbermaailmareis laevadel “Nadežda” ja “Neva” kaptenleitnantide Ivan Krusensterni ja Juri Lisjanski juhtimisel aastail 1803-1806
Aasia mandri põhjaosa kattis eurooplaste eest paljude sajandite kestel läbipaistmatu saladuslinik. Keegi ei teadnud kindlalt, missugused maad asuvad Uurali mäeahelikust ida pool, kui kaugele nad ulatuvad, milliseid rikkusi endas peidavad ja mis rahvad seal elavad. Nende Siberi uurimata avarustega tutvusid esmakordselt lihtsad vene inimesed XI sajandi lõpul ja XII sajandi algul. Need oli rahulikud inimesed, kes läksid Uraali taha tsaarivõimude rõhumise ja tagakiusamise eest pääsu otsides.
Rahvalaulude ja -juttude kangelase Jermak Timofejevitši retk 1581. aastal avas laiad väravad venelaste siirdumiseks Uraali taha. Jermaki retke tulemusena lülitati “Uus Siberimaa” ametlikult Moskva tsaaririigi koosseisu ning sellest ajast peale hakkasid vene kütid ja kasakad kiiresti enda alla võtma uusi, väheasustatud, karusloomadest rikkaid maa-alasid. Üksnes päriselanikelt saadud suusõnalistele andmetele ja vene taibukusele tuginedes liikusid nad itta “päikesele vastu”, tungisid järjest kaugemale Siberi ääretutesse mesapadrikutesse.
Palju tundmatuid kangelasi jättis oma elu võitluses läbipääsmatute taigatihnikutega, näljaga, käreda külmaga ja kohutavate lumetormidega! Kuid need, kes ellu jäid, läksid kartmatult edasi, tegid kangelastegusid kalli kodumaa auks. Vähem kui kuuekümne aastaga avastasid vaprad vene inimesed kogu Siberi Uraalist Vaikse ookeanini ja liitsid selle terve mandri suuruse hiiglaterritooriumi Venamaa valduste külge.
Kuid sellega venelaste ittaliikumine ei lõppenud. Dežnevi, Beringi ja Tširikovi, Fjodorovi ja Gvozdevi merereisid tutvustasid inimkonda Vaikse ookeani põhjaosaga ja avastasid Suure Maa, nagu siberlased tol ajal nimetasid Põhja-Ameerikat.
XVIII sajandi 60. aastate keskpaigaks olid vaprad vene meresõitjad ja kütid avastanud ja läbi uurinud kogu Aeluudi saarestiku ja Alaska poolsaare, kuigi neil sageli puudusid nii eriteadmised meresõidu alal kui ka korralik varustus.
Üle kogu maailma kõlasid Mihhailo Vassiljevitš Lomonossovi vaimustusega öeldud sõnad, millega ta pöördus Jelizaveta poole:
Su juurde kaugelt ida poolt
Ameerikast Kamtšatka kaile
ju rõõmsalt mühisevad lained…
…
Reisikirjelduste sari: Maailm ja Mõnda
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.