1924-1940 / 1990-2014
2015. aastal möödub 25 aastat Eesti Kaitseliidu taasloomisest. See aasta on ühtlasi ka paljude kaitseliidu üksuste – nii struktuuri- kui ka allüksuste taastamise aasta. Teiste hulgas tähistab oma veerandsajandilist reaalset olemasolu ka paljude Tartu ja Tartumaa kaitseliitlaste kodumalevkond – I malevkond.
Ajalooraamatute kokkupanijateks ja põhilisteks autoriteks oli väike grupp ajaloohuvilisi staažikaid kaitseliitlasi, kes ka varasemalt olid üllitanud kirjutisi-artikleid ajakirjades ja ajalehtedes ning ka mõningaid raamatuid. Mitme aasta jooksul jälgisid nad Kaitseliidus toimuvat, kogusid temaatilist materjali ning tähendasid üles ka suulist ainest. Viimane osutus oluliseks seetõttu, et kuigi malevkond on kõik need aastad olnud Tartu Maleva keskne allüksus, ei ole varasemaid dokumente piisavalt säilinud. Kogutud materjali suhteliselt väike hulk ning dokumentatsiooni puudumine arhiivides on tingitud kas omaaegsest teadlikust hävitamisest või aja jooksul kaduma minekust seoses staabi korduva kolimisega. Võimalik on, et kunagi malevkonda (või malevasse) kuulunud ning nüüdseks juba lahkunud juhtivtegelastel või lihtliikmetel on säilinud veel midagi erakätes (eriti esemeid ja fotosid), kuid raamatu koostamise ajal need materjalid kirjutajateni ei jõudnud. Tänapäevane infoühiskond võimaldab küll rohkemat teabe kogumist ja salvestamist, kuid ei anna iseenesest piisavalt adekvaatset pilti tegelikkuses toimunust.
Eelnimetatud põhjuste tõttu tuli ohtralt küsitleda nii praegusi kui ka endisi kaitseliitlasi, kes ise neis sündmustes osalesid. Selle juures leidis korduvalt kinnitust, kui vajalik on ammu toimunud sündmusi üheselt ja õigesti mäletada ning asjatundmatust tõlgendamist vältida.
Küsitluste käigus ilmnes, et peale on kasvanud uus põlvkond kaitseliitlasi, kes ei tunne meie malevkonna austusväärset minevikku, kuid sellest hoolimata püüavad käesoleval ajal hoida kõrgel malevkonna lippu. Lisaks selgus, et rivis on endiselt ka tähelepanuväärne hulk veterane, kelle entusiasm ei ole vaatamata aja jooksul esile kerkinud raskustele raugenud.
Raamatu kirjutamiseks kulus aga 11 kuud, kuid selle kokkupanemiseks vajaliku informatsiooni esmaseks hankimiseks ning paljude teemade puhul ka hilisemaks kontrollimiseks 14 aastat.
Raamatus käsitleta tavalisi jao, rühma ja kompanii tasemel üritusi (nõupidamised, koosolekud, õppe- ja lasekpäevad jne) ega ülemalevaliste rutiinsete kursuste perioode. Samuti üritusi, milles ei väljendu militaarne ega ajalooline erakordsus (rivistused, kogunemised, relvaeksamid, varustuse väljastamised, relvade kontrollid, häired, staabivalved jms). Väljajätmine ei vähenda nende olulisust ega kahanda kaitsetliitlaste panustamist teisejärguliseks, sest igapäevases teenistuses on tulnud just nendele kõige rohkem aega kulutada.
Samuti ei leidu käesolevas raamatus analüüsivaid peatükke, mis võimaldaksid anda sellele uurimistöö mõõtme või taseme.
Kaitseliitlaste ebakohaseid ja hukkamõistetavaid tegusid on siin üles tähendatud vähesel määral. Malevkond ei ole neist puutumata jäänud, kuid kokkuvõttes võib julgelt väite, et malevkondlastest rikkujate tegevus ei ole oluliselt ega jäävalt õõnestanud malevkonna, maleva ega ka Kaitseliidu mainet.
(raamatus on pühendus)
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.