Peet Lepik (s. 1935) on oma elutöö sümboolse kokkuvõttena koostanud käsikirja “Universaalid ja islam”. Hariduselt kuulub Peet Lepik Moskva koolkonda, hiljem leidis ta Tartust Juri Lotmani isikus suurima eeskuju ning vaimse kujundaja. Huvi kaldus ka idamaa usundite ning filosoofia juurde, hoidudes selles valdkonnas enam Haljand Udami kui Linnart Mälli poole. Eesti kohaliku mõtte- ja ajalooga on Peet Lepik tegelenud vähem. Tema teaduslikkusest pakatav käsikiri sobib suurepäraselt Ilmamaa kirjastuse aastaid kestnud sarja “Ilmatargad”, aga ka “Eesti mõttelukku”. Peet Lepik on avaldanud mitmeid raamatuid ja raamatukesi õppeotstarbel. Stiililt kaldub punktuaalse defineerimise, mitte laia pajatuse poole.
Peet Lepik ise ütleb oma raamatu tutvustuseks järgmist:
“Ruttan kõigepealt selgitama: pealkirjas kasutatud kaks sõna näivad olevat kokku sattunud täiesti juhuslikult. Aga nad on niisama juhuslikud kui nendega märgitud tõsiasjad minu elus. Teisiti öeldes: nad peegeldavad mu huvide kahte keset, mis tekkisid ootamatult, aga mida olen pühendunult ja rõõmuga teeninud viimased nelikümmend seitse aastat.
Semiootika juurde juhatasid mu Jaak Kangilaski ja Peeter Tulviste, kelle vahendatud trükised kütsid üles mu huvi Juri Lotmani vastu.
Teie juhuslikkus – islam – tekkis tänu venestamispoliitika süvenevale pealetungile… “Internatsionalistliku kasvatustöö” radikaalsete meetmete väljatöötamine pandi väikese uurijate rühma õlule… Mäletan neid nuputamispäevi, mis lõppesid meie ühise ettepanekuga hakata koolis tutvustama teiste “Nõukogude vennasrahvaste” kirjanduskultuuri … Pakkusin välja usbekid ja tadžikid kui kõige vähem tuntud “vennad”.
Käesolev kogumik koosneb kolmest osast, mida sisustavad kirjutised, millest ümmarguselt pooli (kaheksat tööd) ei ole ma erinevatel põhjustel seni avaldanud. Öeldu käib eriti teise osa, “Sissevaateid islamisse” kohta. Sellesse kuulub mitu minevikus kirjutatud või alustatud artiklit, kuid põhiosas avaldan siin mõned peatükid raamatust, mida plaanisin kirjutama hakata…
Kogumiku esimesse ossa olen valinud sarja semiootiliste universaalsustega seotud uurimusi, aga kolmandas osas võisin välja elada oma kriitilisi sümpaatiaid ja antipaatiaid.”
Sari: Eesti Mõttelugu
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.