“Unistus Johannesest” (Drömmen om Johannes, 1978) on Per Agne Erkeliuse teine romaan oma päevapiltnikust, muusikamehest ja kodu-uurijast isa päevaraamatute ainetel. Esimene, “Päevapiltnik” (Fotografen, 1976), ilmus “Loomingu Raamatukogus” 1993. aastal (nr. 48-50).
Kui jutustus algab, on Johannes, keda päevapiltnikust vend Markus läbi elu ihaleb, ammugi surnud. Markusele kehastab surnud vend tema enda elus teostumata jäänud unistusi, püüdlust oma väikesest elust kõrgemale tõusta. Enesevaatluse õhinas unustab ta aga, et tema kõrval on elus inimene, kellele ta põhjustab kannatusi.
“Unistus Johannesest” on meisterlik raamat inimlikust kannatusest nii psühholoogilises kui ka sotsiaalses plaanis. Romaani taustaks on 1930. aastate majanduslik surutis, ahas provintsielu Gästriklandi maagimägede kauni looduse keskel, kuhu vähehaaval jõuavad ka uue tehnikajastu imed, ja lõpuks Teise maailmasõja algus – nii, kuidas see neutraalses Rootsis kajastus.
“Unistus Johannesest” on Markuse silmade läbi nähtud versioon Ericssonide perekonnaloost. Romaanis “Nanny mälestus” (Minnet av Nanny, 1985) üritas Per Agne Erkelius jutustada oma ema lugu, kes lõpetas oma päevad vaimuhaiglas 1956. aastal. Markuse päevikutes esitatud stseenid ja detailid ilmuvad uuesti – nüüd sureva Nanny mälupiltidena. Pole ühtegi nii lihtsat elusaatust, et sellest võiks olla vaid käsitus.
Tõlkija
Loomingu Raamatukogu 37-39, 1994
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.