1970. a. suvel avanes mul võimalus ajakirjanikuna külastada Eestit, et koguda materjali kavatsetava raamatu jaoks. Kahe reportaažireisi kestel anti mulle luba usutleda kõiki isikuid, ka nn. võimukandjaid, kelle poole ma soovisin pöörduda. Ainsaks erandiks oli Eesti “tugev mees” Johannes Käbin – ainsa lubatud poliitilise partei, Eestimaa Kommunistliku Partei esimene sekretär. On võimalik, et tal polnud selleks aega. Osa inimesi aga arvas, et Käbin ei soovi mind kohata oma halva eesit keele oskuse pärast, sest et mina, kuigi paguluses sündinud, kõnelevat eesti keelt paremini kui Käbin. Tema, nagu paljud teisedki Balti riikide juhtivad funktsionäärid, on sündinud Venemaal ja Eestisse tulnud alles pärast Teist maailmasõda.
Kodumaa külastamise tulemuseks oli debattraamat “Estland – en studie i imerialism” (Eesti – uurimus inmperialismist). See ilmus rootsi keeles 1971. a. suvel ja 1973. a. saksa ning islandi keeles.
Käesoleva raamatu olen kirjutanud kahe viimase aasta jooksul (selle rootsikeelne variant ilmus 1973.a. kevadel pealkirja all “Vad händer i Baltikum?” – Mis juhtub Baltikumis?). Loodan selle teose kaudu aidata läänemaailma teaduvsele äratamiseks kolme unustatud euroopa rahva – eestlaste, lätlaste ja leedulaste – tänapäeva olukorra kohta. Taotlen vaidluse esilekutsumist, et kujundada avalikku arvamist. Ja seda mitte ühekülgse propagandaga.
Selle teose kirjutamisel on osutanud mulle suurt kaasabi sõbrad ja kolleegid Rootsis ja Ameerika Ühendriikides. Kõigile neile ja teistele rootsi ja balti kaasmaalastele avaldan käesolevaga sooja tänu.
Oleksin ka väga tänulik, kui avaldataks isiklikke arvamusi käesoleva teose sisu kohta ning informatsiooni ja muljeid olukorrast Baltikumis. See aitaks mind ja teisi tulevases valgustustöös Baltikumi olukorra kohta.
Malmös, aprillis 1973.
Andres Küng
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.