Ühe armee häving.
Peter Englund on Rootsi ajaloolane, Rootsi Akadeemia liige ja Dramatiska Instituteti professor. Ta on avaldanud seni kaheksa raamatut ja pälvinud rea auhindu. Maailmakuulus ja mitmesse keelde tõlgitud “Poltaava: Ühe armee häving” oli tema debüüt ja ilmus esmatrükis 1988. aasta lõpus. Nüüd on see lõpuks olemas ka eesti keeles.
Põhjasõda oli kestnud juba üheksa pikka aastat, kui Karl XII asus 1709. aasta juunis oma peaarmeega Ukrainas Poltaava linnakese lähedal. Vene armee oli Peeter I juhtimisel tasapisi lähemale tulnud ja oli nüüd vaid poole miili kaugusel. Rootslased valmistusid kokkupõrkeks ja koondasid üle Ukraina tasandiku laiali asunud vägesid. Haavatud kuningas nimetas feldmarssal Rehnsköldi ülemjuhatajaks ja andis lahingukäsu. Rünnak pidi toimuma esmaspäeva, 28. juuni varahommikul. Positsioonidele kavatseti asuda pimeduse varjus ning lüüa suures ülekaalus olnud venelasi tänu üllatusmomendile. Liikumine oli oodatust aeglasem. Esimene rünnak ebaõnnestus. Peter Englund kirjeldab saatuslikku lahingut, Rootsi suurvõimu languseni viinud katastroofi tund-tunni haaval. Inimlikult võttes oli neil kuumadel suvepäevadel toimunu brutaalne massimõrv, milles kadus 10 000 inimelu.
P. Englund puutus kokku Põhjasõja (1700-1721) aegse rikkaliku kirjavahetuse ja päevikumaterjaliga. Seal kohtas ta seda, mida ta paljudes ajalooteostes ei leidnud – inimeste endi üleelamised ja otsesed tunnistused sõjaväljaelu kohta. Suure ajaloosündmuse käiku saadavad seepärast osavõtjate hääled: kindral ja ta teenijad, sõdur ja voorisulane, välikaplan ja sõdurilesk. Jutustades lahingu käigust ja väejuhtide strateegiast, edastab P. Englund detaile, mis teevad ajaloo tõeliseks ja arusaadavaks: mida öeldi sõjast tüdinud sõduritele neid võitlema sundides, kuidas tulistati musketist, kuidas lõhnas must püssirohi, kuidas hoolitseti haavatute ja surnute eest, kuidas elati ja liiguti, millised olid ohvitseride ja lihtsõdurite tingimused. “Poltaava” on dokumentaaljutustus paari hirmsa ööpäeva kohta, mil kogu Rootsi armee, 49 rügementi ja üksikväeosa, hävitati.
Loe eessõna raamatule meie blogist
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.