“Pisuhänd“ on Eesti näitekirjanduse tippteos, Eduard Vilde (1865–1933) satiiriline komöödia aastast 1913. Kirjandusteadlase Ants Järve hinnangul on see Vilde tuntuim näidend. Järve sõnul on „näidendi ideeline põhieesmärk /-/ eesti tõusikkodanluse mentaliteedi mõnede külgede avamine, eriti jõukuse- ja kuulsuseiha esiletoomine. Nii on näidend oma ainestikult lähedane draamale „Tabamata ime“.“ Näidendi tegelased „naeruvääristavad end eelkõige oma ideaalide piiratuse ja sisemise mina tühisuse tõttu.“
Läbiv teema on ka kriitika Eesti kirjandusringkondade aadressil. Vilde pilab kunstlikku maaläheduse nõuet ning raamatute hindamist autori sidemete põhjal, samuti kriitikute ebakompetentsust.
„Pisuhänd“ on kirjutatud Kopenhaagenis 1913. a, ilmus sama aasta sügisel Maa kirjastuses ning etendati Estonia teatris esimest korda 25. veebruaril 1914. Järgnesid korduvad lavastused Eesti teatrites. Populaarsust tõstis veelgi 1981. aastal eetrisse jõudnud Eesti telefilm, mille lavastas Ago-Endrik Kerge ning kus mängisid eestlaste suured lemmikud Urmas Kibuspuu, Jüri Krjukov, Aarne Üksküla, Elle Kull, Anne Paluver ja Salme Reek.
(Taskuformaat)
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.