Muistses ja uhkes Harrani linnas ei nõustunud kohalikud ristiusku vastu võtma. Seepeale raiuti nad tükkideks ja nende ihuliikmed riputati piki linna peatänavat üles. Aleksandrias rebisid fanaatikud elatanud naisfilosoofi ja matemaatiku Hypatia kaarikust ning peksid ta surnuks. Veidi varem olid kristlased tunginud linna suurimasse templisse ja selle maatasa teinud, purustades maailmakuulsad skulptuurid ning hävitades kõik, mis oli Aleksandria suurest raamatukogust alles jäänud.
Tänapäeval peame kristluse levikut Läänemaailmas tõeliseks triumfiks. Paraku kaasnes selle triumfiga metsik hävitustöö:
Jeesuse järgijad ründasid järjekindlalt klassikalist kultuuri ja nende toonane raev mängis suurt rolli selles, et lääne tsivilisatsioon tõugati tuhande aasta pikkusse langusaega. Nende “puhastustöös” hävis enamik klassikalisest kirjandusest ja pudenes põrmuks lugematu hulk antiikaja kunstiteoseid.
Tõendeid kristlaste jõulistest rünnakutest võib tänini näha kõikjal. Sellest annavad tunnistust kasvõi skulptuurid, mis on uhkelt välja pandud paljudes maailma muuseumides, ehkki neil võib olla nina peast raiutud või mõni jäse puudu – kogu säärase hävitustöö sünnitas kristlaste vägivald. “Pimeduse aja algus” näitab kristluse algusaegade murrangulisi sündmusi uues ja varasemast hoopiski erinevas valguses.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.