Käesolevaga jõuab avalikkuse ette teine valimik Emakeele Seltsi korrespondentide poolt kogutud murdetekstidest. Kui 1956. aastal ilmunud “Valimik Emakeele Seltsi korrespondentide murdetekste” I sisaldas murdenäiteid neljalt eri murdealalt, siis käesolevas valimikus ja edaspidi esitatakse ühes ja samas köites ainult ühe murdeala tekste. Nõnda saab iga köide oma keelelise ilme.
Valimik “Pajatusi põhjarannikult” sisaldab tekste kirde-eesti rannikumurde alalt, nimelt jõelähtme, kuusalu ja jõhvi murrakust. Olenevalt Emakeele Seltsil kasutada olevast materjalist ei olnud võimalik keelenäiteid esitada kõikidest murrakutest. Sealt, kus töötab või on töötanud innukas ja agar korrespondent, on kirja pandud rohkesti keelelist ainestikku. Teistest kohtadest on aga murdekeelseid jutustusi kogutud vähe või mitte sugugi. Mõningaid ülestähendusi ei ole saadud kasutada põhjusel, et and ei anna küllalt usaldusväärselt edasi kohalikku murdekeelt.
Allpool esitatavad jõelähtme ja kuusalu murdetekstid on kogunud Gustav Vilbaste (sünd. 1885). Osa nendest on üles kirjutanud korrespondent isiklikult, teise osa (näit. kuusalu tekstid nr. 1, 2, 6, 19, 20 jne.) on aga murdekeeles kirja pannud kohalikud elanikud ise (näit. V. Lindström, H. Palmroos). G. Vilbaste on neid kirjapanekuid keeleliselt mõnevõrra kohendanud ja silunud. Et osa selliseid tekste pakub küllaltki huvitavat sõnavaralist materjali, on need teatava mööndusega siiski valimikus esitatud. Ometi tuleb G. Vilbaste kogutud tekste võtta mitte niivõrd keelelise kui rahvaluulelise ainestikuna.
Jõhvi murrakust pärinevad jutustused on kirja pannud Endel Mets (sünd. 1921).
Valimiku koostajad loodavad, et hoolimata esinevatest lünkadest ja puudustest suudab teos laiemalegi üldsusele pakkuda mõnevõrra huvitavat pilti meie vanemate ja vanavanemate mineviku päevist. Loodetavasti innustab see mõnda lugejatki Emakeele Seltsi jaoks üles kirjutama uusi väärtuslikke murdejutustusi oma kodukohast. Seda paremad ja täelikumad saaksid meie järgmised valimikud.
Tallinnas maikkus 1957
Toimetajad
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.