Romaanivõistlus 2016 – III koht.
Pastoraadihoones oli küllaltki soe ja hubane, kuid keskpäevaks tundis kohtunik kahetsust, et pidi külma ilma tõttu oma uurimist toimetama siseruumides. Asi oli nimelt selles, et paljud talumehed haisesid koledal kombel sõnniku ja kirbe lõkke- või koldesuitsu järele, sest talvel elati loomadega koos, aga pesti end harva – veekogud olid jääkaane all ning sauna köeti vaid erilisematel puhkudel, näiteks siis, kui oli pisikest peret oodata.
Naistega ei olnud olukord sugugi roosilisem, kuid nooremad olid vähemalt kena näolapiga ja see pakkus kohtumehele veidi lohutust.
Nende räpaste ja nõgiste olendite küsitlemine oli omaette kunst, sest vahel tuli kupja abiga pikalt seletada, miks nad kohtuniku ette üldse kutsuti. Paar talupoega arvas koguni, et oli saabunud õige hetk naabrite peale kaebus tõstatada. Ühele ei meeldinud uue karjatee asukoht, teine kahtlustas üleaedset põrsaste varguses…
17. sajandi lõpp, mil toimub romaani tegevus, oli Rootsi võimu all olevas sõdadest, näljast ja katkudest vaenatud Eestis karm ja pime aeg. 1636. aastal peeti Haapsalus nõiaprotsess Kai Kruuskopi üle. Arvati, et Kai käib mustaks kassiks moondununa toitu varastamas. 1640. aastal süüdistas Pada mõisnik Kongla Anni, et too olla tema lapse nõiakunsti läbi surmanud. Aastatest 1520-1818 on andmeid 218 nõiasüüdistusest ja 65 inimese surma mõistmisest…
MARGUS SANDLEPP on töötanud ajakirjaniku ja toimetajana. Temalt on varem ilmunud romaanid “Maksuametniku surm” (Sang & Sõbrad, 2004), “Künkarahvas” (Kirjamees, 2005) ja luuletusi nii lastele kui täiskasvanutele.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.