Sageli jõuavad meieni uudised kaugeis paigus toimunud maavärinatest. Teatud mõttes on maavärinad meile kõigile tuttavad. Kas me aga teame, mida maavärinad tegelikult tähendavad? Avalikkusele lahti seletamiseks on seismoloogia tihtipeale tänamatu teema, sest lihtsustamine võib kergesti eksiteele viia. Selle väljakutse on vastu võtnud kogenud briti seismoloog Roger Musson oma raamatus “Maavärin – laastavaim loodusnähtus maailmas”.
Musson käsitleb oma raamatus kõiki maavärinaid puudutavaid olulisi aspekte, nagu näiteks mis vahe on magnituudil ja intensiivsusel või mis on maavärinatega kaasnevad ohud ning millised ennetamise-ennustamise võimalused, ning teeb seda viisil, mis ta tavainimesele hõlpsasti arusaadav tundub.
Mussoni raamat on eeskujulik näide kvaliteetsest populaarteaduslikust kirjandusest, sest see on nii H-U-V-I-T-A-V! Lugesin seda suure naudinguga, vahest nagu värvikat ajaloolist romaani, kuhu on vürtsiks pikitud muigamapanevalt anekdootlikke lugusid. Musson kirjeldab, kuidas arusaam maavärinate kohta on arenenud: müütilisest jumalate karistusest selgete tagapõhjadega loodusnähtuseni, millele viimaks püütakse ka vastu hakata. Musson suudab olulised põhitõed lihtsalt lahti seletada, nii et isegi täppisteadustesse ebamugavusega suhtuvatel inimestel on seda mõnus lugeda.
Pean seda kultuuriteoks, et nii kvaliteetne maavärinateemaline raamat kui Mussoni oma on eesti publikule kättesaadavaks tehtud.
– Heidi Soosalu, seismoloog
Sari: Imeline Teadus
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.