Akadeemik ja ajalooprofessor Hendrik Sepp elas aastatel 1888-1943. Ta sündis Pärnumaal, mis jäi talle alati südamelähedaseks. Nooruses töötas ta ajakirjaniku ja õpetajana. Ajaloolasena pühendus ta sõja-, majandus- ja asustusajaloole, ruumiliselt Eestile ja naabermaadele. Käesolev raamat tahab nii ajaloouurija kui ka ajakirjanikuna.
Ajalehtedes kirjutas Sepp sageli varjunime või initsiaalide all. Ta kirjutas ühiskondlikest küsimustest, reisikirju, mälestusi ja ilukirjanduse arvustusi. Rohkem ajaleheartikleid ilmus talt uuesti Teise maailmasõja päevil, kui mujal avaldamisvõimalused vähenesid.
Nii ajakirjaniku kui ka ajaloolasena oskas Sepp voolavalt ja haaravalt jutustada, kuid võis tuua ka rohkelt kuivi statistilisi tabeleid. Geograafilisel asendil on tema ajalookäsituses suur tähtsus. Eesti puhul on selleks paiknemine mere ääres. Sepa arvates on selle tõttu siin olnud soodsad kaubateed, mis viis keskaegse hansakaubanduse õitsengule. Teiselt poolt on asendi tõttu Ida ja Lääne piiril olnud Eestis ja Lätis ka rohkem sõdu kui mujal. Seppa iseloomustas oskus sõja- ja majandusajalugu omavahel seostada.
Ehkki Hendrik Sepp oli ajaloolane, ei olnud tema jaoks tingimata määrav muinsuskaitsja vaade. Talle ei meeldinud kitsad vanalinna tänavad, vaid ta hindas avarust. Peale laiade tänavate meeldisid talle ka mets, meri ja järved. Viimasele viitavad ka tema varjunimed Järvi ja Järvinen.
Sepa peateoseks peetakse tema aastal 1930 raamatuna ilmunud doktoritööd “Narva piiramine ja lahing a. 1700”, mis räägib Põhjasõja alguse Rootsi võidust Venemaa üle. Ta oli ka üks neljast aastal 1933 ilmuma hakanud suurteose “Eesti rahva ajalugu” toimetajast ja peatoimetaja raamatul “Eesti majandusajalugu”, millest jõudis ilmuda esimene köide aastal 1937. Lisaks on ta kirjutanud palju teadusartikleid. Tema ajaloolise sisuga kirjutisi ilmus eluajal umbes 300. Käesolev raamat sisaldab Sepa artikleid ajalehtedest ja ajakirjadest, ühe saksakeelse artikli tõlke ja katkendeid varem ilmunud raamatutest. Pilt ümbrisel pärineb Tartu Ülikooli Raamatukogust.
– Simo Runnel
Sari: Eesti mõttelugu
Loe “Sirbis” 2013. aastal ilmunud artiklit “Hendrik Sepp, üks eestikeelse ajalooteaduse rajajaid” siit: Hendrik Sepp
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.