Ehhki mõni idanaabrist ajaloolane ja poliitik on üritanud Venemaa ajaloolise revisionismi valguses õigustada ka Molotovi-Ribbentropi ehk natsi-nõukogude pakti, jõuab tõsine ajaloouurimus pakti osas ikka samasugusele tulemusele – MRP oli kuritegelik.
Mõnes mõttes on Moorhouse´i raamat sarnane Timothy Snyderi “Veremaadega”, mis räägib samuti Hitleri Saksamaa ja Nõukogude Liidu vahele jäänud riikidest ja rahvastest. Nagu Snyder, lähtub ka Moorhouse humanistlikust vaatevinklist – kahe diktatuuri kokkuleppe tõttu kannatasid miljonid inimesed.
Moorhouse üritab allikate põhjal kummutada ka mõningaid müüte. Esmalt polnud tema arvates määrava tähtsusega Nõukogude Liidu abi Saksamaale Prantsusmaa alistamisel 1940. aastal. Pigem – ajaloo traagilise irooniana – oli Nõukogude Liidu abi määrava tähtsusega siis, kui Saksamaa ründas sedasama Nõukogude Liitu 1941. aastal. Teiseks, seesama kallaletung – Moorhouse ei kirjuta alla väitele, nagu valmistunuks Nõukogude Liit ise Saksamaad ründama.
Ja nagu paljud enne teda, jõuab ka Moorhouse järeldusele, et MRP oli Stalini abinõu maade ja rahvaste anastamiseks. Baltimaades on MRPd peetud ammu kuritegelikuks, kuid ülimalt oluline on see, et samale järeldusele on tulnud lisaks nüüd ka mõningad lääne autorid. Selge on ju see, et kogu sõja päästiski valla MRP.
– Erkki Bahovski, ajakiri Diplomaatia
Sari: Imeline Teadus / Imeline Ajalugu
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.