Tänapäeval peetakse sõdu nii.
Traumeeritud, narkootikume täis topitud AK-47 automaatrelvi kandvatest lastest on saanud täiskasvanute asemel võitlevad sõdurid. Inimõigusteorganisatsiooni Human Rights Watch andmetel osales 2007. aastal lapssõdureid ligi 20 riigis mitmesugustes relvastatud konfliktides. Hinnanguliselt 200 000 – 300 000 last oli sunnitud sõdima valitsuse armeede või mitmesuguste mässuliste rühmituste ridades. Ishmael Beah oli lapssõdur Sierra Leones.
Millisena paistab sõda lapssõduri silmade läbi? Kuidas saab lapsest tapja? Kuidas sellest välja tulla? Lapssõdureid on portreteerinud ajakirjanikud ja nende elu kujutlemisega näinud vaeva romaanikirjanikud. Ent lugeda kellegi jutustust, kes selle põrgu ise läbi ja sellest välja tuli, on haruldane.
Raamatus “Kaugel ära. Lapssõduri mälestused” jutustab praegu kahekümne kaheksa aastane Ishmael Beah oma haarava loo. Kaheteistkümneaastaselt põgenes ta pealetungivate mässuliste eest ja hulkus mööda vägivalla tagajärjel tundmatuseni muutunud maad. Kolmeteistkümneselt värbas valitsuse armee ta enda ridadesse ja Beah, loomult tundlik poiss, avastas, et on võimeline tõeliselt kohutavateks tegudeks…
See on suure kirjandusliku jõu ja südantlähestava aususega jutustatud erakordne ja lummav lugu. Ishmael Beah 2007. aastal ilmunud raamat on tõlgitud enam kui 35 keelde.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.