Kuidas Euroopa tulevikunägemus varjutab vaikselt Ameerika unistust.
Uuel Euroopal on omaenda kultuurinägemus – võib-olla parem kui meie oma…
Jeremy Rifkin, Euroopa unistus
september/oktoober 2004
Kogum uskumusi ja veendumusi, mida on nimetatud Ameerika unelmaks, on olnud aluseks ühele ajaloo suurimale eduloole, katkematule kultuurilisele tõusule, mis kestis rohkem kui 200 aasta. Ent kui hästi läheb ameeriklastel praegu? Ühiskonnafilosoof Jeremy Rifkin oma provokatiivses raamatus väidab, et Ameerika unistusest on saanud koorem, mis sunnib neid klammerduma iganenud möödaniku külge.
Ülevaade sellest, kuidas Euroopa on jõudnud sinna, kus täna on, hõlmab mitu tuhat aastat ajalugu ning moodustab raamatust mahuka osa. Tänu oma ajaloole ja geograafiale mõistab Euroopa globaliseerunud maailma raskusteta ja loomulikult.
Autor märgib, et erinevalt vanast Ameerika unelmast ei keskendu uus euroopalik ideaal mitte “isikliku rikkuse kokkukuhjamisele, vaid inimvaimu avardamisele”. Euroopa unistus laiendab empaatiat, mitte territooriumi. Euroopa Liit esindab paindlikku struktuuri, tahet ja mõtteviisi, mis vastab uue maailma riskidele ja nõuetele, samas kui Ameerika esindab kõike vastupidist.
Seega võib teistsugune nägemus elust, mis on kujunemas Euroopas, pakkuda võib-olla paremaid väljavaateid toime tulla meie kõigi ühise tulevikuga.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.