Viimastel aastatel on raamatukultuur Nõukogude Eestis arenenud kõrgemale tasemele, kui see on olnud kunagi varem. Ilukirjanduslikud teosed ilmuvad müügile köites, kunstnikkude poolt kaunistatud kaante ja kujundatud tiitellehtede ning siseillustratsioonidega. Nende tiraažid ulatuvad kümnetesse tuhandetesse eksemplaridesse, mis tuntumatel teostel müüakse läbi mõne päevaga, isegi mõne tunniga.
Kõikjal on raamatukultuuri arenemisega kaasas käinud ka raamatu omandimärgi, eksliibrise ehk raamatuviida leviku ja kunstilise taseme kujunemine. Mida suurem on raamatu välimuse eest hoolitsemine, seda rohkem on loodud ka isiklikke kunstipäraseid raamatuviitu, eksliibriseid.
Huvi eksliibrise vastu raamatusõprade ringis on praegu väga suur. Paljudel on soov saada juba loodud isiklikule või perekonna raamatukogule kunstipärane eksliibris. Seega on praegu kõige soodsamad eeldused eksliibriste kultuuri edasiarendamiseks.
See ala on meil aga alles korraldamata. Sellepärast on asi paljudele, eriti noorematele raamatusõpradele, ebaselge. Nad vajavad asjatundlikku nõu ja abi, et leida oma eksliibrisele sobivat motiivi ja saavutada sellele kunstipärane teostus. Järgnevad leheküljed püüavad seda lünka täita. Nendel antakse lühike ülevaade eesti eksliibriste rikkaliku motiivistiku mitmekesisusest ja teistest raamatuviida loomise, paljundamise ning rakendamisega seoses olevatest küsimustest.
Näiteks toodud eksliibriste kirjeldused on antud ainult arstide ja juristide osas põhjalikumalt, et abistada lugejaid motiivide analüüsimisel ning lahtimõtestamisel. Teistel puhkudel tuuakse kirjeldus ainult nendest, mida tehnilistel põhjustel või kunstilise väljatöötuse visandlikkuse tõttu ei ole saadud näiteks tuua, kuid millede motiivistik on antud kutsealaste eksliibriste juures siiski küllalt iseloomulik ning omapärane, abistades selle ala töötajaid oma raamatuviida sisulisel kujundamisel.
Seega on käesoleval teosel puhtpraktiline, eksliibrise mõistet selgitav, selle kasutuselevõttu propageeriv, ühtlasi ka algajaid raamatusõpru abistav ülesanne.
Teos ise on koostatud Nõukogude Kunstnike Liidu Graafikasektsioonis 1956. aasta aprillis peetud ettekannete alusel.
– Autor
(Raamatus on pühendus)
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.