Biblio- ja biograafiline teatmik aastaist 1944-1986
Kirjanduse lugu andmetes, arvudes ja piltides
Eelmärkmeid selgituseks
Käesolev teatmik on raamat raamatutest, ülevaade trükistest, mis on ilmunud väljaspool Eestit aastail 1944-1986. Selles antakse andmed ka raamatute tegijaist, kes on elanud sel ajal eksiilis.
Omakeelset sõna kreeka algupärase “bibliograafia” jaoks eesti keeles pole nagu paljudes teisteski keeltes. Ometi tehti selleks omal ajal katset – D H Jürgenson nimetas oma eesti raamatute loetelu “Kirja-Kulutajaks” ja “Marahwa Kalendris”, kus hakati andma pidevalt teateid eesti kirjavara kohta, oli selle nimeks “Ramato-Kulutaja”. – Kuna ajalugu teeb mõnes mõttes sümboolseid ringe tagasi, siis on meil põhjust tänast katset nimetada nii nagu kunagi hanesule ajal.
Esimesed teated eesti raamatute kohta, varased kirjakuulutajad hakkasid ilmuma 330 aatat tagasi, siis kui eesti raamat oli väga noor ning nõdruke. Nii kohtame esimesi algeid juba 1656 ühes kiriku käsiraamatus ja pikemat nimestikku 60 aastat hiljem, Uue Testamendi eessõnas a. 1715. Kulus hulk aega, enne kui esimese bibliograafi au võime pakkuda J H Rosenplänterile andmete eest ta saksakeelses ajakirjas “Beiträge zur genauern Kenntniss …”, 1832.
Ent pole põhjust häbeneda, ka mujal maailmas hakkasid ilmuma suured rahvusbibliograafiad hilja, 19. sajandil, Venemaal näiteks 1908 (vene “Knižnaja Letopiss” loendas muide ka eestikeelseid raamatuid). Pidevaid teateid eesti trükistest saadi hakata andma alles iseseisvuseajal (“Eesti Kirjanduse” lisana, 1924) ja 1931 ilmus Richard Antiku “Eesti raamatute üldnimestik” ja “Eesti ajakirjandus 1766-1930” aasta hiljem.
Tänapäeva Eestis on koostanud bibliograafiat Eesti NSV Riiklik Raamatupalat. See maapaos ilmunud eesti trükiste kohta andmeid ei avalda. Nii jääb läänes, väljaspool Nõugkogud Eestit ilmunud eesti raamatute bibliografeerimine (ja kogumine, säilitamine), meie endi hooleks. Üks osa sellest meile osaks langevas ülesandest ongi käesolev katse, Eesti kirjakuulutaja eksiilis.
***
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.