Neliteist peegeldust Ilmutuste järvel.
Roland Barraux oli aastatel 1985-1990 suursaadik India ja Tiibeti vahel asuvas Nepali Kuningriigis. Tiibeti eriline saatus ja roll avaldasid talle sügavat muljet ja nii hakkas Barraux koostama esimest prantsuskeelset dalai-laamadele pühendatud monograafiat, mis on nüüdseks leidnud elavat vastukaja ja tõlgitud paljudesse maailma keeltesse. Raamat on suurepäraseks lugemiseks kõigile, keda huvitab avaram pilk budismile, ajaloole ning dalai-laamade kordumatule ja vastutusrikkale teekonnale.
Roland Barraux´ kokkuvõte dalai-laamade kui isiksuste ja institutsiooni ajaloost annab ühtlasi elava ja kaasahaarava pildi kogu Tiibeti ühiskonnast. Alustades sellest, kuidas Tiibetis sai alguse maailmas ainukordne valitsemisskeem, jõuab lugu välja tänapäevani. Kirja on pandud ka meie kaasaegse, Nobeli preemia laureaadi dalai-laama Tenzin Gjatso (sünd. 1935) tegevus ja sõnum. Olulise ja väärtusliku osa moodustabki aus ja poeetiliselt hingestatud ülevaade dalai-laamade uuestisünni ideest ning selle teostumisest.
1989. aastal omistati Nobeli žürii dalai-laamale rahupreemia. Tenzin Gjatso, neljateistkümnes dalai-laama, kes kirjutas, et “taasünnil ei olnud muud eesmärki kui aidata kaasa ühe teo jätkumisele”, tuli Oslosse, kaasas eelkäijate pärandus. Kõigi eelkäijate nimel, mõeldes nii usklikele kui kogu inimkonnale, lõpetas munk ja riigimees, kelle jaoks ajalugu ja usk on lahutamatult ühendanud, oma vastuvõtukõne, kutsudes üles ülemaailmsele palvele:
Kuni kestab ilm
ja kuni on olendeid,
jäägu minagi,
et leevendada nende kannatusi.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.