Arhiivijuhi koostamine sai alguse 1997. aastal Ajalooarhiivi fondiloendi uuest süstematiseerimisest Interneti tarvis. Fondi- ehk arhiivimoodustaja funktsioone aluseks võttes on kõik olemasolevad fondid jaotatud üheksaks suureks grupiks (riigi-, omavalitsus-, kohtu- ja justiits-, kiriku- ja haridusasutused, vabad ühendused, ettevõtted, mõisa- ja isikufondid, kollektsioonid), mis omakorda vastavalt vajadusele on jaotatud alamgruppideks. Raskusi tekitas see, et Ajalooarhiivis on eri aegade arhiivifonde, mis pärinevad omavahel suuresti erinevatest ühiskondlikest struktuurides, ja alati ei saanud kinni pidada rangest loogikast. Nii on kohtuasutusi kirjeldatud osaliselt seisuslikult eristuvate gruppide kaudu (rüütelkonnad, linnad, talurahvakohtud), osalt aga ajaliselt eristuvate gruppide kaupa (asehalduskorraaegsed kohtud, 1889. a. reformi järgsed kohtud). Kogu fondiloendi jaotamine ajaliselt ei oleks end õigustanud, sest paljud Rootsi võimu ajal tegutsemist alustanud asutused jätkasid pärast Eesti ala liitmist Venemaaga, mõned asehalduskorra ajal loodud asutused tegutsesid edasi pärast selle kaotamist jne.
- Raamat “Riigi-, kohtu- ja omavalitsused”
Koostanud Lea Leppik
Teatmiku esimesse ossa on võetud kolm esimest fondigruppi – riigi-, omavalitsus- ja kohtuasutused. - Raamat “Haridus. Teadus. Kirik”
Koostanud Lea Teedema
Teatmiku teine osa annab ülevaate õppeasutuste järelvalveorganite, üld- ja kutsehariduskoolide, kõrgkoolide, hariduslike sihtasutuste ja haridusseltside, EELK ja EAÕK juhtorganite ja koguduste, usuühingute, üliõpilasorganisatsioonide, teadusasutuste, akadeemiliste ühenduste ja seltside ning nendega seotud kirjastuste ja toimetuste fondidest ajalooarhiivis. - Raamat “Vabad ühendused. Ettevõtted. Kollektsioonid”
Koostanud Lea Teedema
Arhiivijuhi järjekordse köite põhiosa, moodustavad vabade ühenduste (seltsid, ühisused, parteid jne), kollektsioonide ja ettevõtete fondide kirjeldused. Lisaks neile käsitleb omaette peatükk arhiivijuhi I-II osast välja jäänud ja aastatel 2005-2008 (pärast arhiivijuhi II osa ilmumist) arhiivi lisandunud fonde. Eraldi köidet jäävad ootama isiku- ja mõisafondid ning pärast Viljandi ja Pärnu maa-arhiivi likvideerimist 2008. aastal ajalooarhiivile üle antud fondid. - Raamat “Isikud, perekonnad ja mõisad”
Koostanud Lea Teedema
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.