On igati ootuspärane, et keset ajaloolist Kadrioru parki asuv Kumu kunstimuuseum korraldab näituse, mis heidab pilgu parkide ja aedade tähendusele kunstis. Kuigi loodusmotiivid on eesti kunstis väga levinud, oleme harjunud neile lähenema eelkõige esteetilisest vaatenurgast.
Näituse “Aedade järelelu 2” lähtekohaks on maastikumaali traditsiooni katkemine 1960.-1970. aastate kunstis ja arhitektuuris, mil aja ja maastiku esteetiliste funktsioonidega liitusid uued tegevused ja sotsiaalsed seisukohad. Nüüd, 21. sajandil, oleme tunnistajaks seninägematute aedade populaarsuse tõusule, mis sai alguse elulaadi muutustest ja looduslähedasema eluviisi otsingutest ning sidus aiad tihedalt moodsa inimese tegevustega.
Kaasaegsete aiakäsitluse esimest, koha ja paigaga tihedalt seotud osa näeme Kumu sisehoovis. Kui maastikuarhitekti Katrin Koovi juhitud meeskond tegeles eksperimentaalse aia loomisega ja hävitatud või mahajäetud Tallinna aedade taimestiku päästmisega, täitis Margit Säde Lehni rahvusvaheline kuraatoriprojekt “Kõndides mööda salateid” Kumu siseõue rõkkavate helide ja salapäraste tekstidega kontseptualistliku kunsti nimekate klassikute esituses. Näitus Kumu 5. korrusel keskendub aia ja kaasaegse kunsti lõikepunktide ja sünergia avastamisele ning ellukutsumisele. 5. korrusele kutsutud kunstnikud käsitlevad aia teemat uue meedia vahendusel – mitu esinejat pöörab tähelepanu aiale kui paigale, millele keskenduvad sotsiaalsed tegevused, või kohale, mis osaleb identiteedi keskusteludes. Osa näituseprojekte keerleb suurlinnad roheliseks muutumise eri strateegiate ja võimaluste ümber.
…
Anu Liivak
Kumu kunstimuuseumi direktor
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.