Biograafia

Autori pilt

Euripides

Euripides (umbes 480 eKr Salamis - 406 eKr Pella) oli vanakreeka tragöödiakirjanik. Ta oli kolmest tragöödiaklassikust (teised olid Aischylos ja Sophokles) noorim.

Euripidese elust on vähe kindlat teada. Ta oli pärit jõukast perest. 408 eKr läks ta kuningas Archelaos I kutsel tema õukonda Pellasse Makedooniasse, kus ta kaks aastat hiljem suri.

Antiikajal arvati, et ta kirjutas 95 näidendit, kuid vähemalt nelja talle omistatud tragöödia autor oli tõenäoliselt Kritias.
Tervikuna on säilinud 17 tema tragöödiat ja saatüridraama "Kükloop". Lisaks on veel tragöödia "Rhesos", mis levis antiikajal kogumikus, mille 9 ülejäänud tragöödiat oli Euripidese kirjutatud, ja see on tekitanud oletuse, et ka "Rhesos" on tema teos, ent selles suhtes puudub tänapäeval üksmeel.

Euripides ei olnud oma eluajal võrreldes Aischylose ja Sophoklesega kuigi edukas. Ta debüteeris kolme tragöödia ja ühe saatüridraamaga suurel dionüüsial 455 eKr, kuid jäi kolmandaks. Esimese auhinna võitis ta alles 441 eKr tragöödiaga "Hippolytos". Elu jooksul lavastas ta 22 tetraloogiat, millega ta võitis tragöödiavõistluse vaid 4 korda. Kaasaegseid takistasid Euripidese suurust õiglaselt hindamast müütide vaba tõlgendamine, küsitavus jumalate kujutamisel, ratsionalism ja skepsis, süvitsi juurdlemine ning kahtlemine seni puutumatuiks peetud tavades. Pärast surma hakati tema teoseid nende uuenduslikkuse pärast rohkem hindama ja neid etendati sageli.

Euripides kirjutas ome teoseid vanakreeka mütoloogia põhjal, aga tema näidendid kajastasid tema kaasaja probleeme. Kuigi nende sisu pärineb müütidest, on tema tegelaskujud, sealhulgas lihtinimesed, naised ja orjad loodud psühholoogilise meisterlikkusega ja elutruud. Äärmuslikkesse olukordadesse sattununa kujundavad nad oma saatust täie vastutustundega ja oma iseloomule vastavalt. Samas ilmneb tegelaste käekäigus filosoofiast ja sofistikast mõjutusi saanud ja kõike mõistusega kaaluva kirjaniku kriitiline hoiak.

Euripidese keel on kõnekeele lähedane ja varjundirikas. Kaasaja retoorika kajastusena ilmneb neis autori vaidlemismõnu. Iseloomulikud on käskjalgade meisterlikud esinemised ja hingevõitlusi väljendavad monoloogid. Kooril on tegevusega vähe seost.

Ta kasutas tihti lõpulahendusena deus ex machinat, mille pärast teda on kritiseeritud.

Euripides on mitme Aristophanese komöödia pilkeobjekt.

Euripidese loomingul oli tohutu mõju. Sellest võttis eeskuju uusatika komöödia (Menandros, heitlapse ja vanemate taasleidmise motiiv, intriigid). Euripides mõjutas tugevalt Seneca draamaloomingut. Uusaja näitekirjanikke on ta mõjutanud alates renessansist. (VikipeediA)