See raamat on pühendatud linnale, millele olen andnud jäägitult oma südame ja pikki aastakümneid tööd arhitekti-linnaehitajana. Pikkade, askeldusi täis tööaastate jooksul projektorganisatsioonis ning Arhitektuuri- ja Planeerimise Peavalitsuses tuli täita mitmeid pakilisi ülesandeid ja kohustusi. Vaid üksikutel vabadel tundidel ning vähestel puhkepäevadel sai näpistatud aega selleks, et mõningaid oma mõtteid Tallinna arengu probleemidest artikli või õhukese raamatu näol avaldada. Alles nüüd, teadusasutuses, avanes võimalus ja leidus ka aega üldistada kogutud teadmised, mida olen omandanud linnaehitusalases praktilises töös. See pikaajaline tegevus viis mind võib olla kõige olulisema probleemi juurde: mis teeb Tallinnast Tallinna, mis määrab tema kordumatuse ning milliseid teid pidi peab kulgema linna areng, et ei kaoks tema omapära. Loomulikult on minu töö vaid nendele küsimustele vastuse leidmise esimene katse ning kaugeltki ei ammenda kogu teemat.
Raamatu esimeses kahes peatükis käsitlen Tallinna linnaehituslikku kujunemist. Seda analüüsinud, toon välja linna eripärajooned, et lõpus pakkuda nende kontinuitiivse arengu teid.
Linna kujunemise ajaloo ülevaatlikkuse ja lõpetatuse huvides on käsitletud ka Tallinna arengu muinasaega. Tõepäraste allikate vähesuse tõttu on selle esitus suures osas hüpoteetiline. Silmas pidades, et autor ei ole ajaloolane ning et see ajajärk ei avaldanud olulist mõju uurimuse põhiteemale, tugineb siin esitatu põhiliselt ajalookirjandusele ja kajastab erinevate autorite seisukohti.
Dmitri Bruns
Tallinnas, 10. juunil 1991. a.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.