On 30. juuli 1940. Punavõimu kehtestamisest Eestis on möödas pisut üle kuu. Juba mitu nädalat on nõukogulased Eesti riigitegelasi ja kõrgemaid sõjaväelasi vargsi ja teadmata suunas minema toimetanud. Sel päeval jõuab kätte Eesti Vabariigi esimese presidendi Konstantin Pätsi kord. Ta saadetakse koos perega Ufasse asumisele.
Aasta hiljem pere lahutatakse ja neile saab osaks traagiline saatus. Lapsi ootab ees lastekodu, täiskasvanuid väljamõeldud süüdistused, vangistus, sunnitöö või vaimuhaigla. Raamatus on kronoloogilise jutustusena avaldatud KGB arhiividest pärinevad haruldased dokumendid – erakirjad, ülekuulamisprotokollid ja fotod -, mis heidavad valgust president Pätsi viimastele eluaastatele ja tema pere käekäigule.
Raamatu koostaja ja autor Vladimir Pool on kunagine Eesti NSV KGB esimehe asetäitja ning majandusvastuluure juht. 1988. aastast juhtis ta Eesti NSV KGB rehabiliteerimiskomisjoni, kes tegeles NSV Liidu julgeolekuorganite ohvrite rehabiliteerimisega. See võimaldas talle juurdepääsu olulistele dokumentidele. 2019. aastal ilmus tema autobiograafia “Minu elu ja teenistus KGBs”.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.