Ühe mereriigi saatus on vältimatult seotud tema laevadega. Need viisid ära ja tõid tagasi, päästsid ja pagesid, märkisid sõja puhkemist ja rahu algust, kehastasid õnne ja südamevalu – olid elulise tähtsusega nii riigile kui ka tema inimestele. Laevade tulekud ja minekud jäävad meelde, eriti just pöördelistel aegadel. Meil kõigil on laevadega mõni mälestus või lugu, mis puudutab – olgu heas või halvas. Nii nagu inimsaatus vormub elatud eluks, kas siis pikaks või traagiliselt lühikeseks jäänud eluks, on see ka laevade puhul.
Eesti Vabariigi sünnist kuni sajanda aastapäevani viinud pöördeline sündmustik peegeldub ka meie laevade saatuses. Eesti Meremuuseumi näitus ja raamat “100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades” toob need haaravad ja erakordsed lood meie ette. Mõned nendest lugudest on tuttavad paljudele, teised jällegi vähem ning mõni laev seilab oma looga rambivalgusesse üldse esmakordselt.
Iga aasta perioodil 1918-2017 tähistab raamatus üks laev, millega seoses on just sel aastal toimunud mingi märgiline sündmus. See võib olla laeva valmimise või hukkumise aasta, kuid ka Eesti lipu all üle ekvaatori sõitmine, Rootsist Ameerika Ühendriikidesse põgenemine või Tallinnast lähtuvate kruiisireiside alustamine Läänemerel. Meie keerulisest saatusest tingituna on ka laevade ahtrilipud erinevad, ent Eestiga ühendav lüli on alati olemas.
Ajaloolised sündmused ei ole küsinud laeva tüüpi ning seega on Eesti lugude mitmekesises laevastikus nii reisilaevad, sõjalaevad, kaubalaevad, purjekad, aurikud, jõelaevad kui ka teised alused. Igale aastale oma laeva leidmine pole olnud kerge ülesanne ja seetõttu paigutuvad need sajandipikkusele aegreale mõnikord ka üsna ootamatult, aga ikka selle mõttega, et oluline lugu saaks räägitud.
Raamat ja Lennusadamas toimuv näitus on ühtlasi kummardus noil tähenduslikel laevadel töötanud, teeninud, õppinud või reisinud inimestele. Aga loomulikult ka neile, kes jäid ega tulnud kunagi tagasi.
Meie laevade lugu on kogu Eesti lugu. Ajavete tõusud ja mõõnad on meid toonud just siia. Kiilu all on juba 100 aastat.
Urmas Dresen
Eesti Meremuuseumi juht
Imeline Ajalugu
Imeline Teadus
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.