Käesolev “Eesti ajalugu koolile ja kodule” püüab täita seda lünka, mis meile ajaloo-õpikute alal on tekkinud. Õpiku koostamisel on mõeldud esijoones eesti koolidele (täienduskoolidele), mis kohe pärast kodumaalt põgenemist meie uutes asukohamaades tekkisid ja ikka veel püsivad, kuid ka lastevanematele, kes ise on olnud täienduskoolide õpilased ja kellede teadmised eesti ajaloo alal vajavad värskendamist.
Tavaliselt toimub õppetöö täienduskoolides kord nädalas ja koolid näevad õigusega oma peamist ülesannet eesti keele õpetamisel, mis võtab endale enamiku kooliajast. Kuid ka eesti rahva ajaloo õpetamisel on koolis väga tähtis ülesanne täita. Lisaks sellele, et tahame siin võõrsil sündinud ja üleskasvanud noori eestlasteks kasvatada, kes vabalt oma esivanemate keelt nii kõnes kui ka kirjas valdavad, on meie sooviks õpetada noori ka tundma ja armastama seda ilusat maad, kust nende vanavanemad ja võib-olla emad või isad pidid põgenedes lahkuma. Tahame noortes arendada teadmist, et ainult eesti rahval on õigus sellele maale, ja et nemadki on eesti rahva liikmed.
Käesolevas õpikus antud ainehulk võib tunduda mõnele koolile liialt üksikasjalikuna ning pikana. Kui see on nii, siis võib õpetaja siit teha valiku vastavalt oma õpilaste tasemele ja võimetele.
On selge, et lapsed peavad olema jõudnud teatud vanusesse, enne kui neile ajaloo õpetamine saab osutuda viljakaks. Ajaloo-tunnid toovad vähe kasu alla kümneaastastele. Tihti ei ulatu nende õpilaste võimed pikemate tekstide lugemiseks ja neist arusaamiseks. Siin on õpetaja sõnalisel ettekandel eriti suur tähtsus ning palju oleneb õpetaja leidlikkusest ja osavusest aine edasiandmisel.
….
Raamatus on autori pühendus
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.