Ümbermaailmareiside ajalugu
Magalhaesist kosmoselavadeni
Ümbermaailmareiside klassikat on Eestis seni esindanud peamiselt meresõitjate Fernao de Magalhaesi, Francis Drake´i, James Cooki, Francis Chichesteri ja Otto von Kotzebue reisiraamatud. Nüüd on ilmunud ülevaatlik teos mitte ainult ümbermaailmapurjetajatest, vaid ka jalgsi, jalgratastel, rongidel, õhu-, allvee- ja lõbulaevadel, jahtidel ning koguni Maa orbiidil tiirutanutest. See on ülihuvitav uurimus vaprate meremeeste, teadlaste, kunstnike, kirjanike, ajakirjanike ning lõbujanuliste logardite, meeste-naiste ja koguni ühe pimeda mehe reisidest ümber ilmakera.
– Vello Paatsi, Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur, maateadlane, PhD
Maailma paljusid paiku oma silmaga üle vaadanud USA ajalooprofessor Joyce E. Chaplini teos ümbermaailmareisidest on koostatud põhjaliku uurimistöö tulemusena, kirjutatud ilmekas ilukirjanduslikus stiilis ning käsitleb ümbermaailmareiside peaaegu 500-aastast ajajärku. See seob maailma konteksti Krusensterni, Kotzebue, Bellingshauseni ja teised meie maalt pärit 19. sajandi kuulsad ümbermaailmasõitjad.
– Ott Kurs, Vanas Maailmas rännelnud maateadlane
On tore, et autorit ei huvita niivõrd geograafiline aspekt ümbermaailmareiside ajaloos, kuivõrd nende kultuuriline tähtsus. Autor kirjeldab haaravalt, millistes ohtlikes ja ebahügieenilistes tingimustes viidi läbi esimesed ümbermaailmareisid ning kuidas aja kulgedes ja euroopaliku kultuuri levides olud paranesid.
– Erki Tammiksaar, PhD, teadusajaloolane.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.