Mis toimub Ameerika ühiskonnaelus ja poliitikas ning kuidas hakkab see mõjutama maailma praeguse ainukese ülivõimu otsuseid tulevikus? Mida võib oodata mujalt maailmast, näiteks islamiriikidest? Nimeka ameerika poliitikaanalüütiku Fareed Zakaria 2003. aastal ilmunud raamat vaatleb mõlemaid küsimusi ning arendab väidet, et kuigi tänapäeva maailm on valdavalt demokraatlik, ei ole mitte igasugune demokraatia ühtmoodi hea. Ta osutab veenvalt mitteliberaalse demokraatia ohtudele, mida ta näeb muu hulgas ka Eesti naabruses, endistes NSV Liidu vabariikides. Demokraatia kõrval on tähtis, tihti veel tähtsamgi hoopis vabadus. Autor kutsub üles tasakaalu taastamisele vabaduse ja demokraatia vahel ning näitab, mida peab selleks tegema. Zakaria raamat, mis on pälvinud kõikjal palju tähelepanu ja vastukaja, on abiks igaühele, kes püüab enda jaoks kujundada pilti, kuhu on maailm 21. sajandi alguses jõudnud ning millised muudatused on vabaduse tulevikuks vajalikud.
Fareed Zakaria raamat avaldas muljet. On ju tihti nii, et peas liiguvad mingid mõtted mingi probleemse valdkonna kohta, aga need on hajusad, katkendlikud, poolikud, vajaksid tõsist läbitöötamist ja edasiarendamist. Ja siis leiad raamatu, kus keegi on samade asjade peale mõelnud ja rohkete faktide alusel suutnud materjali põhjalikult analüüsida.
– Siim Kallas, Diplomaatia
Zakaria raamatus on siiski palju, mida tasub endale selgeks teha. Eriti tema seletus, miks presidentaalne võim on pea kõikjal, aga eranditult postkommunistlikes siirderiikides, häivtanud demokraatia.
– Toomas Henrik Ilves, Diplomaatia
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.