Geopoliitikat on peetud pseudoteaduseks või iganenud maailmavaateks. Seda sõna on kasutatud poliitgeograafia sünonüümina ning poetatud välispoliitika kommentaaridesse, viidates sel moel rahvuslikule julgeolukule. Enamasti seostatakse seda aga riikide ruumilise (geograafilise) fenomeni uurimisega, et mõista riigivõimu aluseid suhetes teiste riikidega. Seetõttu on geopoliitikat kutsutud ka rahvusvaheliste suhete geograafiaks.
Geopoliitikat võib vaadelda nii üksiku riigi kui ka kogu maailma taustal. Sellel on olnud nii teoreetiline (poliitilisi sündmusi seletav) kui rakenduslik (poliitilisi juhiseid jagav) väljund. Külma sõja lõpp, N. Liidu lagunemine ja uute rahvusriikide teke või taassünd Kesk- ja Ida-Euroopas annab jälle põhjuse rääkida geopoliitika uuest lainest, seda eriti territooriume ning maailmas mõjuvõimu ja -sfääre kaotanud Venemaal.
Selles raamatus tutvustatakse geopoliitilise mõtte ajalugu, otsitakse seoseid kontekstist ja tõmmatakse paralleele ajaloosündmustega. Lugeja puutub kokku nii ideede sünni kui ka nende ellurakendamisega. Geopoliitika tundmine aitab lahti mõtestada mingi ajajärgu rahvusvahelisi suhteid, läbi näha suurriikide välispoliitilis manöövreid ning analüüsida võimuvahekordi.
Eiki Berg (sünd. 1970) on lõpetanud Tartu Ülikooli geograafina (1993), geograafiamagister (1995). Ta on Tartu Ülikooli geograafia instituudi doktorant ja politoloogia osakonna korraline lektor.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.