R.J.B. Bosworthi kapitaalne teos käsitleb Benito Mussolini (1883-1945) elu ja tegevust nii Itaalia peaministri kui ka diktaatorina. Tähelepanu pälvib aga samuti Mussolini elu enne 1922. aastat, mil temast sai peaminister, eraldi peatutakse sealjuures Esimese maailmasõja määraval tähtsusel Mussolini kujunemisele.
Naiste tagaajamine, hooplemine, äärmine edevus, halastamatu julmus, ebapädevus – need on sõnad, mis kõlavad Mussolini puhul kõige sagedamini, ja nende mõjul on temast jäänud mõnikord mulje kui klounist, mitte aga koletisest, nagu tema kaasdiktaatoritest Hitlerist ja Stalinist. Ometi oli just Benito Mussolini see, kes kuulutas esimesena välja kava ehitada üles “totaalne riik”. Kuid Bosworth otsib Mussolinis ka inimest, näidates, et oma võimutäiuse tipul oli Itaalia diktaator jäänud tegelikult täiesti üksi. Sestap polegi Mussolini eluloo sisuks üksnes paraadide, diviiside ja diplomaatia, vaid ka võimuga kaasneva tühjuse kujutamine.
Richard Bosworht on ajalooprofessor emeritus nii Lääne-Austraalia ülikoolis kui ka Suurbritannia Readingi ülikoolis ja on üks maailma juhtivaid autoriteete Itaalia lähiajaloo alal. Talt on ilmunud muuhulgas raamatud “Mussolini Itaalia: elu diktatuuri all 1915-1945” ja “Natsionalism”.
Sari: Inimene ja ajalugu
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.