1935. aastal ilmunud “Pimestust” võib kahtlemata pidada Elias Canetti läbilöögiromaaniks. Fašistlikul Saksamaal keelati raamat kohe ära ja nii õnnestus autoril tükk aega varju hoida.
Romaani peategelane Peter Kien on neljakümneaastane filoloog ja sinoloog, kelle kirg on hiina keel ja raamatud. Kienile kuulus linna kõige tähtsam raamatukogu, kus oli üle 25000 raamatu. Kui vanad keeled ja raamatud räägivad Kieni jaoks arusaadavat keelt, siis ümbritsevast elust pärit helid jäävad täiesti arusaamatuks. Nii õnnestubki rumalal ja ahnel majapidajannal Theresel raamatukoguja Kien endaga abielluma sundida, ning abiliste toel röövib naine mehelt kõik. Põrkuvad võim ja vaim. Kien jääb raamatutele truuks.
Enn Soosaar kirjutas “Pimestuse” kolmanda osa “Maailm peas” eestinduse kohta: “Noore Canetti järeldused on ängistavad ja halastamatud. Aga nagu paljude teiste mõtlevate, muretsevate kirjanike kataklüsmimaalingud kahe suure sõja vahel, nii on ka tema romaan hoiatus ja pädeb hoiatusena tänapäevalgi.”
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.