Mälestusi, materjale, kirju
Eestlane Paul Keres (1916-1975) kuulus neli aastakümmet malemaailma absoluutsesse tippu. Tõusnud iseõppijana väga noorelt suurimate kõrvale, sai ta 1938. AVRO turniiri võiduga õiguse maailmameistrimatšiks. Paraku lõikasid edasise läbi traagilised ajaloosündmused: esmalt kodumaa iseseisvuse kaotamine, seejärel alanud sõda ja lõpuks saatust määravalt koostöö Eesti rahvuslastega.
Pääsenud küll otsesest arveteõiendamisest, kuid tõrjutud kõrvale maailmameistritiitli taotlemisest, pälvis Keres see-eest kolleegide jäägitu lugupidamise kui ausa mängu eestvõitleja. Jagades oma rahva saatust, oli ta aastaid Eesti Vabariigi järjepidevuse kandja, rahvuslik suurmees.
Eksmaailmameister Boriss Spasski: “Minu jaoks oli Keres viimane mohikaanlane, klassikalise male parimate traditsioonide kandja ehk teisiti öeldes: oli male Rooma paavst. Kaks omadust tegid Paul Keresest kahekümnenda sajandi suurima maletaja: tagasihoidlikus ja titaanlik töövõime. Kõik parim, mida malekultuur on suutnud anda, oli imetlusväärselt esindatud selles üheainsas inimeses. Paljude aastate kestel oli Paul Keres maailma male tegelik liider, üllas inimene, malekunsti rüütel.”
Teie käes olev kogumik kõneleb valdavalt tundmatust Keresest, seda läbi kaasegsete mälestuste, arhiividokumentide ja tema enda kirjavahetuse sõpradega. Siit leiab lugeja ka vastuse küsimusele, miks jäi talle kättesaamatuks kõrgeim maletiitel.
Paavo Kivine (1939) on paljude, enamasti sporti käsitlevate raamatute autor. Siinse teosega viib ta lõpule triloogia Eesti spordi suurimatest: Kristjan Palusalust, Georg Lurichist ja Paul Keresest. 2001. aastal osutati talle au olla Paul Kerese nimelise Ausa Mängu auhinna esimene omanik.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.